Akademia Techniki po raz pierwszy na Podlasiu!

Co łączy falę meksykańską z falą elektromagnetyczną? Dlaczego telefon włożony do metalowej puszki traci zasięg? Co się stanie, gdy podłączymy ciekłe kryształy do prądu? Odpowiedzi na te i inne pytania poznają już wkrótce gimnazjaliści z Podlasia, do których przyjedzie Akademia Techniki. W dniach 13 – 14 maja odwiedzi szkoły z Białegostoku.

Z Akademią Techniki każdy może stać się naukowcem
Powszechnie wiadomo, że najlepszą formą nauki jest taka, która angażuje uczniów do jej zgłębiania. Według „piramidy zapamiętywania” Dale’a każdy z nas zachowuje w umyśle jedynie 10% z tego, co czyta i aż 90% z tego, co robi samodzielnie. Dlatego, aby zapewnić najbardziej efektywny poziom nauki, na Lekcjach Techniki młodzież prowadzi szereg eksperymentów pod czujnym okiem animatorów Akademii Techniki. W ramach programu wyjaśniają oni, w sposób zrozumiały i ciekawy, zachodzące zjawiska fizyczne i chemiczne w nowoczesnych sprzętach, takich jak mikrofalówka lub telewizor LCD.
W trakcie zajęć uczniowie z Białegostoku dowiedzą się m.in. dlaczego zamknięty pojemnik z wodą po podgrzaniu w mikrofalówce wybucha, czym jest zjawisko polaryzacji oraz jak powstaje wrażenie ruchu w wyświetlaczu LCD. Na czas lekcji gimnazjaliści zamienią się w naukowców, a szkolna sala w laboratorium wiedzy.

Akademia Techniki inspiruje uczniów do tworzenia
Akademia Techniki nie kończy z zachęcaniem do zgłębiania wiedzy wyłącznie podczas zajęć. Inspiruje gimnazjalistów również do kreatywnego tworzenia poza murami szkoły, zapraszając do udziału w konkursie „Ja – kreator przyszłości”. Zadaniem konkursowym jest napisanie piosenki, wiersza lub opowiadania, opisującego własną wizją nowoczesnego świata. Aby wygrać atrakcyjne nagrody dla siebie i szkoły wystarczy samodzielnie lub w gronie przyjaciół puścić wodze fantazji – i przelać pomysły na papier!
Akademia zachęca również nauczycieli do prowadzenia niecodziennych zajęć. Mogą oni zgłaszać się do konkursu pt. „Ucz i inspiruj”, w którym wyłoniony zostanie najciekawszy scenariusz lekcji techniki. Jego zadaniem jest zamienienie zwyczajnej lekcji w fascynujące zajęcia z wykorzystaniem sprzętów codziennego użytku. Na zwycięzców w obydwu konkursach czekają netbooki, aparaty i telefony a dla ich szkół telewizory od firmy Samsung Electronics Polska. Zgłoszenia można przysyłać jeszcze do 1 czerwca.

Akademia Techniki jest wspólnym projektem firmy Samsung Electronics Polska i Centrum Nauki Kopernik, który powstał by przybliżyć gimnazjalistom świat nowoczesnych technologii. Udział w programie jest dla szkół całkowicie bezpłatny. Więcej informacji o programie i konkursach na stronie www.akademiatechniki.pl.
* * *
Samsung Electronics jest światowym liderem w produkcji półprzewodników, sprzętu telekomunikacyjnego, cyfrowych nośników informacji oraz rozwiązań integrujących technologie cyfrowe. W roku 2009 sprzedaż spółki holdingowej osiągnęła wartość 116,8 miliarda USD. Firma zatrudnia około 188 000 pracowników w 185 oddziałach w 65 krajach i składa się z ośmiu niezależnych działów biznesowych: Visual Display, Mobile Communications, Telecommunication Systems, Digital Appliances, IT Solutions, Digital Imaging Semiconductor i LCD. Firma Samsung Electronics, uznawana za jedną z najszybciej rozwijających się marek globalnych, jest czołowym producentem telewizorów cyfrowych, układów pamięci, telefonów komórkowych oraz ciekłokrystalicznych ekranów TFT. Więcej informacji na stronie www.samsung.pl.

Centrum Nauki Kopernik prowadzi nowoczesną komunikację naukową poprzez wystawy interaktywne skierowane do różnych grup odbiorców, pokazy i warsztaty o tematyce naukowej, debaty i dyskusje oraz działania z pogranicza nauki i sztuki. Misją Centrum jest rozbudzanie ciekawości, wspomaganie samodzielnego poznawania świata i uczenia się oraz inspirowanie dialogu społecznego na temat nauki. Gdy zostanie ono otwarte w III kwartale 2010 roku nad Wisłą, będzie jedną z największych i najnowocześniejszych tego typu instytucji w Europie.
Centrum Nauki Kopernik jest instytucją kultury powołaną i finansowaną przez: Miasto Stołeczne Warszawa, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej. Więcej informacji na stronie www.kopernik.org.pl.